Design © 2003
Rostislav Zedníček

Co zde najdete
Internet Explorer 5.5 SaR - recenze
1.prosinec 2000 Publikační činnost Recenze knih
Časopis CHIP, Michal Přádka

CHIP 12/2000

Internet Explorer 5.5
Rostislav Zedníček, GRADA Publishing, edice Snadno a rychle, Praha 2000, 112 stran, cena 79 Kč, v češtině, ISBN 80-247-9019-X

Především začínajícím uživatelům internetu je určena kniha Internet Explorer 5.5. I když v názvu nese označení nejnovější verze, zapomeňte rovnou na to, že byste někde v textu nalezli seznam novinek ve verzi 5.5, odlišnosti oproti verzi 5.0, 4.0 apod. Není to ani potřeba – začátečník by tyto informace stejně nepřivítal, neboť by byly pouze a jedině matoucí.
Autor rozčlenil knihu poměrně šťastně do pěti kapitol. První kapitola Trocha teorie neuškodí vysvětluje základní, v dalším textu používané pojmy (elektronická pošta, WWW, FTP, IP adresa, DNS apod.). Nechybí ani velice stručný pohled do historie internetu. Druhá kapitola je nejkratší – jmenuje se Instalace MSIE a připojení k internetu. Pravda je, že máte-li Windows ME, tak pro připojení k internetu mnoho udělat nemusíte.
Kapitola číslo tři je naopak nejrozsáhlejší, a jak by také ne – věnuje se WWW a Microsoft Internet Exploreru, a to opravdu od Adama. Dozvíte se v ní třeba, jak se dostat na určitou adresu, jak uložit danou stránku či naopak pouze jeden obrázek, jaké jsou možnosti vyhledávání na internetu (včetně popisu nejznámějších českých i světových vyhledávačů), a něco málo autor říká také k přizpůsobení (nastavení) Internet Exploreru.
Následující kapitola se nemůže věnovat ničemu jinému než elektronické poště a aplikaci Outlook Express. O čem asi pojednává konkrétně, je nejspíše zřejmé. Jako velké plus knihy vidím zařazení poslední kapitoly Bezpečnost, autorské právo a internet. Je sice stručná, ale dá uživatelům poměrně dobré rady, jak ochránit svůj počítač a data na něm.
Kniha Internet Explorer 5.5 se hodí opravdu pouze pro začátečníky; ten, kdo již s internetem pracuje, se v ní nejspíše nedozví vůbec nic nového. Svému cílovému segmentu ale udělá dobrou službu, protože používá srozumitelný jazyk a striktně předpokládá nulové znalosti.

Michal Přádka


..... zpět na předchozí stranu