Design © 2003
Rostislav Zedníček

Co zde najdete
Outlook 2000 SaR - recenze
29.cerven 2000 Publikační činnost Recenze knih
Internet - SWNet, Slávek Rydval

Opět snadno a rychle
Rostislav Zedníček: Outlook 2000 snadno a rychle. Grada Publishing, 1999, 116 stran, 99 Kč, ISBN 8071698679

Kategorie knih "Snadno a rychle" je u začátečníků velmi oblíbená. Vesměs se tyto knihy vyznačují tím, že obsahují přesně napsané postupy, jak čeho dosáhnout. Vyskytuje se v nich velké množství slov typu "zvolte", "zmáčkněte", "poklepejte" a "stiskněte".

Vše je doprovázeno spoustou obrázků oken aplikace, pro kterou je kniha napsána. Ani tato kniha není výjimkou. Samozřejmě nechci tento druh knih nijak posouvat na žebříčku hodnoty níže, než si zaslouží. Pokud je kniha kvalitně napsaná, nedá se jí nic vytknout.

Outlook 2000 je poměrně složitý systém a začátečník často neví kam sáhnout, jaké má možnosti nebo co vše si může dovolit. A právě zde nastupuje recenzovaný titul. Od čtenáře se předpokládá, že sedí u počítače a vše, co se nově dozví, ihned si vyzkouší. Kniha je rozdělena do jedenácti částí a každá popisuje ucelenou část Outlooku. V úvodu jsou uvedeny základní údaje o Outlooku a o knize, a pak následuje maraton výše napsaných slov. Dozvíte se tak, jak zakládat, upravovat či mazat kontakty, úkoly, jak používat kalendář či poštu. Výjimku tvoří poslední kapitola, kde je uveden postup pro zadání uživatelského profilu, které pravděpodobně použije každý uživatel při prvním spuštění programu. Celou knihu zakončuje krátký rejstřík.

Obrázky, které jsou použity, jsou snímány z českého Outlooku, takže pokud máte Outlook anglický, budete muset částečně improvizovat. Klávesové zkratky zdá se začínají být důležité i pro začátečníky, a proto jsou u příkazů uváděny i ty. Kniha tím získává další rozměr, protože až se ze začátečníka stane pokročilý, bude je často využívat. Bohužel však nejsou uvedeny v nějaké souhrnné tabulce na konci knihy.

Patříte-li mezi začátečníky, kteří se bojí sami inspirovat, sáhněte po této knize, bude vám pro začátek velmi dobrým pomocníkem. Jste-li naopak pokročilým uživatelem, nepřinese vám kniha nic nového.

Rydval Slávek

 


..... zpět na předchozí stranu