Design © 2003
Rostislav Zedníček

Co zde najdete
Internet pro právníky - recenze
1.rijen 2001 Publikační činnost Recenze knih
Internet - PC World, Jaroslav Poláček

Internet pro právníky - Jak hledat a najít

Rostislav Zedníček v úvodu své knihy popsal několik základních postupů pro efektivní práci s nejrozšířenějším prohlížečem MS Internet Explorer. Dozvíte se jak ukládat obrázky z WWW stránek nebo pracovat s nastavením úvodní stránky a podobně.

Samotné jádro knihy tkví v přiblížení WWW stránek, které by právníci mohli s úspěchem využívat. Většina těchto adres je zařazena do šíře koncipované skupiny, jež zároveň tvoří kapitolu knihy. Jen pro názornost: právo a stát, mezinárodní právo, vzory dokumentů, právnický software. Poměrně podrobně je probrána práce s rejstříky a databázemi, které jsou hojně využívány nejen právníky.

Pozornost si zasloužili i naše největší vyhledávače a autor uvádí, jak na tom Seznam, Atlas a Centrum jsou s právnickými odkazy. Poněkud nadbytečným jsem shledal postup registrace nových stránek na Seznamu. Myslím si, že by to mělo být náplní jiné knihy s jiným tématem. Kupodivu místo zbylo i na vzory dokumentů, právnickou literaturu (weby nakladatelství), portály, a dokonce i na elektronický podpis (není zde uvedena mediálně známá adresa www.epodpis.cz).

Konec knihy je tradičně věnován praktickým pomůckám. V tomto případě jsou zastoupeny velmi stručným slovníčkem pojmů a užitečným seznamem WWW adres k danému tématu. Slovníček bych osobně klidně oželel, protože kniha je koncipována pro právníky s alespoň minimální počítačovou gramotností. Kontroverzní by mohlo být zařazení právnických sekcí velkých vyhledavačů v doméně cz. Informace se tu často mění, jejich struktura není pevná, ale chápu, že je to nejsnazší cesta k výsledku. Snad to vystihuje i problém celé ediční řady, která je v jistém smyslu klasickým (papírovým) doplňkem specializovaných portálů.

Přes všechny tyto problémy spíše obecného charakteru doporučuji knížku do knihoven všech právníků.

Jaroslav Poláček

 


..... zpět na předchozí stranu